Blog

Dneska si představíme, jaké produkty máme v nabídce na letní péči o nohy a boty.  

 Free Základová fotografie zdarma na téma chodidla, naboso, tráva Stock Photo

Do uzavřené obuvi nosíme ideálně bavlněné ponožky, abychom předešli zapařeným nohám, mykózám a zápachu. Doporučujeme vyzkoušet i ponožky od Little Angel, které díky termoregulačnímu materiálu Outlast® s bavlnou snižují pocení až o 40 % a vyrovnávají teplotní rozdíly.  

Pokud se nám přeci jen v teplém počasí zpotí hodně nohy, můžeme obuv dezinfikovat – Pedag SHOE DEO je antibakteriální sprej s limetkovou vůní, který pachové molekuly pohlcuje a tím zápach neutralizuje. Je perfektní také do sportovních rukavic nebo přilby.  

Při nadměrném pocení doporučujeme vyzkoušet polštářky do bot Smell Well, které vložíte přes noc do obuvi nebo sportovní výstroje a oni pohltí vlhkost a zápach díky obsahu bambusového uhlí. Černé balení obuv zároveň i provoní, bílé je naopak bez vůně.

Sandálky se mohou snadno a rychle zašpinit a aby vypadaly opět jako nové, můžeme je vyčistit jemnou čistící pěnou od Pedagu Sandal Cleaner. Důkladně vyčistí stélky nejen sandálků, ale i pantoflů a další otevřené obuvi. Navíc je ekologický a lze ho použít na jakýkoliv materiál.  

Poslední a neméně důležitý pomocník do horkých dnů jsou tzv. silonky ve spreji. Je to antibakteriální deodorant s pravým hedvábím a aktivními vyživujícími látkami, který hýčká vaše chodidla při chůzi naboso. Snižuje pocení, zabraňuje pálení a tím následnému vzniku oděrek či puchýřků. Po nanesení se na pokožce vytvoří neviditelná sametově hebká vrstva a provoní ji vůní grapefruitu. Pedag Silky Touch si prostě zamilujete na první použití.  

TIP: perfektní také do dlaní proti nadměrnému pocení nebo mezi stehna při tření cool

 

Doufáme, že se vám náš krátký článěk líbil a přejeme příjemné prožití léta smile

V dnešním článku se podíváme na nejčastější otázky, které se týkají přechodu na barefoot obuv v dospělosti. Tak se pohodlně usaďte a můžeme začít. 😊

Barefoot není jen pro mladé 

S barefoot obuví můžete začít v jakémkoliv věku – v dětství, v dospělosti i ve stáří. Při přechodu na barefoot obuv v dospělosti je však potřeba dbát větší opatrnosti. Noha již “zlenivěla” v důsledku několikaleté chůzi v tvrdé a úzké botě s odpruženou patou a podporou klenby.  

Obecně doporučujeme začít s prvními barefooty na jaře nebo na podzim. Doporučujeme tyto roční období proto, že si lidé kupují kožené boty (tzv. celoročky), které si můžete vzít do chladnějšího počasí nebo do deště během celého roku. Tak budete mít dostatek času si na barefoot obuv zvyknout a zhodnotit, zda je barefoot obuv vhodná právě pro vás. 

Co mohu očekávat od “bosých bot”  

Barefoot obuv má své výhody, ale samozřejmě i nevýhody a jsou zdravotní omezení, při kterých je důležitá konzultace s lékařem.  

Mezi hlavní výhodu patří jejich přirozenost a příznivý vliv na celé tělo. Mají anatomicky tvarovanou špičku, která netlačí prsty a dává jim svobodu pohybu. Je to skvělá prevence a součást léčby vbočených palců.  

S prostornou špičkou se může správně zapojovat i klenba, která se při každém kroku natahuje a smršťuje. Klenbu je potřeba takto cvičit a nepřetěžovat ji, aby nedošlo k jejímu zborcení. To v barefoot botách umožňuje rovná vložka bez podpory klenby. Pokud máte vážnou formu zborcené klenby, poraďte se s fyzioterapeutem, zda je pro vás barefoot obuv vhodná nebo zda do nich nebude zapotřebí vyrobit vložku s podporou klenby na míru!

Dále na barefootových botách nenajdete žádný podpatek. Sebemenší podpatek změní těžiště a postavení páteře a vede při chůzi k dupání na paty. To se při přechodu na barefoot obuv rychle odnaučíte. Uleví se tak vašim kolenům, kyčlím, páteři i krční páteři. Při patních ostruhách je opět důležité zhodnotit, zda je barefoot obuv vhodná a případně dokoupit do bot gelovou podpatěnku na obměkčení.  

Poslední ale neméně důležitý bod je tenká a ohebná podrážka. Na chodidlech má každý z nás cca 100 tisíc reflexních bodů, které se při chůzi naboso stimulují díky nerovnému povrchu (kamínky, písek, “kočičí hlavy”...). Díky tomuto stimulu se chodidlo nejen promasíruje, ale skrz nervy vysílá signál do mozku, který vyhodnotí terén a přizpůsobí chůzi. Z hlediska reflexologie je navíc každý bod propojen s určitým orgánem v těle a tato masáž má opět blahodárný vliv na celé tělo. Nejčastější dotaz, který slýcháváme je “To ucítíme každý kámen?” a naše odpověď je ANO, ale bude to příjemné. Ne náhodou máme na našich prodejnách bosí chodníček, kde si lidé mohou vyzkoušet na vlastní nohy, že kamínky přes podrážku nebolí a netlačí. Naopak si chůzi budete o to více užívat a zkoušet různé terény. Ani ve městě nenajdete 100 % rovný chodník. Jediné úskalí tenké podrážky je pro lidi s diabetem a sníženou citlivostí na chodidlech. Opět doporučujeme se poradit se svým lékařem.  

Ale abychom barefoot obuv jen nechválili, je potřeba se podívat i na druhou stranu mince. Prvním bodem, který může lidi odradit od nošení barefoot je cena. Stále se jedná o obuv prodávající se ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech a prodejní cena se odráží na nákladech – investice do kopyta, ruční šití, pravá kůže, materiály na tenkou ale odolnou podrážku, malovýroba... Za tu cenu se výrobci zkrátka snaží svým zákazníkům nabídnout maximální kvalitu.  

Druhou nevýhodou může být netrpělivost lidí. Při přechodu na barefoot mohou nastat bolesti nohou nebo zpomalení a zmenšení kroku. Tyto “starosti” jsou však převážně dočasné nebo se nemusí objevit vůbec. Barefoot obuv je pro nohy jako posilovna a když se posilují svaly, tak bolí. Někdo se s tím může potýkat měsíce, jiný se s tím vypořádá během pár dnů. Menší kroky a pomalejší chůze je také hlavně na začátku, kdy se vědomě snažíte odnaučit dupání na paty. Běžná obuv vám dovolujeme dělat dlouhé kroky právě díky odpružené patě, která nárazy ztlumí a vy je necítíte ale pořád tam jsou. Barefoot obuv je v tomto nekompromisní a návyky správné chůze jsou nutností. Ale jak již bylo řečeno, tělo vám za to poděkuje. 😊  

Třetí nevýhoda, která je spíše taková úsměvná, je, že jak začnete s prvními barefootovými botičkami, pravděpodobně u jedněch neskončíte. Spousta lidí střídá barefoot obuv s běžnou obuví, ale čím déle nosíte barefoot, tím více je pro vás běžná obuv nepohodlná. Ale aspoň je to super příležitost obměnit botník a udělat první zdravý krok, co myslíte? 

Začínáme s barefoot obuví  

Jaké klady a zápory vás při začátkách s barefoot obuví mohou čekat jsme si už trochu naznačili výše. Těmto překážkám se přesto můžete trochu vyvarovat už při výběru prvních botiček. Pokud zvolíte obuv se silnější podrážkou (okolo 5-6 mm), šance na bolesti nohou se velmi sníží. Doporučujeme vyzkoušet více značek a druhů, abyste poznali, v čem se vaše noha bude cítit dobře. Je důležité, aby se bota přizpůsobovala vaší noze, a ne noha botám.  

Možná jste se už někde dočetli nebo slyšeli, že v botě by měl být jakýsi nadměrek. Na ten je potřeba myslet při každém výběru barefootových bot. Nadměrek v botě je velmi individuální a každý člověk si volí takový, který mu je příjemný. Minimum je však 6 mm na pohyb prstů při chůzi v botě. I těchto 6 mm se může zdát příliš a lidé mají pocit, že je jim obuv veliká, ale to je opět jen o zvyku. 😊  

Zpočátku je důležité opravdu věnovat pozornost svému tělu. Ať už se to týká dupání na paty nebo již zmíněné bolesti nohou. V každém případě se nic nemá přehánět (v posilovně také nestrávíte při první návštěvě 5 hodin) a v případě potřeby přecházejte na barefoot obuv postupně. Nikam nespěchejte a dopřejte svým nohám každý den aspoň chvíli užít si volnosti pohybu, než se svalstvo posílí.  

Pokud máte vážnější zdravotní potíže, obraťte se na svého lékaře, než zakoupíte své první barefoot botičky. Na trhu už se sem tam objevují i značky, které jsou cenově dostupnější a tak, pokud si nejste jisti, zda bude barefoot to pravé pro vás, můžete začít s levnější nebo kompromisní značkou, která splňuje jen některé parametry barefoot obuvi.  

Může to znít jako raketová věda, ale pokud navštívíte jednu z našich prodejen, budeme se snažit vám s výběrem botiček co nejvíce pomoci a zodpovědět vaše další otázky, které se týkají barefoot obuvi.  

O barefootu bychom mohli psát hodiny, ale až když tuto obuv člověk vyzkouší, pochopí vše, o čem se tu píše. Tak se na vás budeme těšit! 😊  

Pantofle Peter Legwood většině z vás není třeba představovat. Jsou velice oblíbené mezi zdravotníky, učiteli ve školách a školkách, lázeňskými personály, zaměstnanci pohostinství, sportovci, ortopedickými pacienty, ale i námi ostatními jako velice lehké a pohodlné přezůvky pro volný čas či na doma.

Proč je však máme v naší prodejní nabídce, když to není barefoot?

 

Pantofle Peter Legwood nejsou barefootové, ale nejsou to ani klasické konfekční pantofle. Jsou to boty tzv. kompromisní. Mají lehce zvýšenou patu a podporu klenby, což je vyřazuje z barefootu, ale zároveň mají širokou, správně tvarovanou špičku s prostorem pro prsty a celkově jsou dostatečně široké, nikde nohu nesvírají. Navíc jejich podpora klenby není klasická srdíčková, ale šikmo podélná, klenba na ní tedy stále pracuje a tím ji nenecháváme zeslábnout. To je tedy také úplně jiné než podpora klenby u klasické konfekční obuvi, kde nám podepřená klenba v chodidle nepracuje vůbec.

 

Dále je zde ještě téma pantoflí, jako takových. Pantofle obecně se ve zdravém obouvání nedoporučují, protože si je automaticky při chůzi „přidržujeme“ tím, že zvedáme prsty nohou, aby nám pantofle při zvedu nohy nespadly, což už narušuje systém správné zdravé chůze. Pantofle Peter Legwood však odbouraly i tento „neduh“ tím, že na noze drží pevně, jako sandály. Mají tzv. patní mističku a nártní pásky přizpůsobené přesně tvaru naší nohy, takže se jen minimálně zvedá pata od boty, vyzout je můžete jen úmyslně a chůze v nich je tedy zdravá a bezstarostná.

 

Nyní si je tedy představíme trochu blíže:

 

Peter Legwood je italská značka ortopedických vložek a zdravotní obuvi. Jejich vyjímečnost je založena na patentovaném systému AEQUOS. Tento systém využívá působení série tlakových bodů a naklonění, jež dodávají chodidlu větší stabilitu. Výsledkem je zlepšení rovnováhy a menší namáhání pohybového aparátu. Obuv byla vyvinuta jako regenerační a je vhodná pro celodenní nošení. Podrážka je řešena jako protiskluzová.

Dále jsou jedinečné v tom, že je lze krátkým tepelným nahřátím horkovzdušnou pistolí, které vám provede proškolený prodejní personál, přizpůsobit na míru tvaru nohy každému majiteli. Nemusíte tedy řešit, jestli máte nízký nárt nebo vysoký, vždy se vám nártní pásky krásně přizpůsobí.

A z jakého jsou tedy materiálu?

Obuv Peter Legwood je vyrobena z tzv. EVA směsi. Jedná se o velmi lehký, netoxický, antibakteriální materiál, nezatěžující životní prostředí. Tento materiál umožňuje dlouhodobé používání obuvi díky jeho optimálním fyzikálně-mechanickým vlastnostem.

Ale pozor, tato obuv, tedy konkrétně modely Dolphin a Bull, splňuje požadavky normy UNI EN ISO 20347:2012 jako pracovní obuv. Můžete je tedy nosit do práce i tam, kde zaměstnavatel potřebuje důkaz (vytištěný certifikát) o tom, že je tato obuv schválená jako pracovní obuv.

Nyní stručná ukázka modelů pantoflí Peter Legwood:

 

Nejprodávanějším modelem je bezesporu model DOLPHIN, tedy klasické otevřené pantofle, které se vyrábí ve velikostech 35 - 42

 

 

 

 

 

 

 Zde je jejich pánská verze KONG ve velikostech 41 – 46 a stejné, jen velké DUCK ve velikostech 46 – 48

 

 

 

A samozřejmě jsou zde tyto pantofle i v dětské verzi BUBBLE, které jsou ve velikostech 24 – 35

 

 

 

Dále pak máme pantofle s plnou špičkou s podnázvem BULL, které jsou unisex ve velikostech 35 – 48

 

 

Velice zajímavé a pohodlné jsou i zdravotní žabky SHARK, též unisex ve velikostech 35 – 46

          

       

 

A takovou trochu zvlášť kategorií jsou limitované kožené pantofle CRUISE, které mají pásky na suchý zip a vyrábějí se ve velikostech 36 – 41

 

 

Pantofle Peter Legwood si můžeme vybrat celkem v 11 krásných barvičkách:

 

Tak co na ně říkáte? Nejsou prostě jedním slovem boží? :-) Za mě tedy obrovské nadšení a jedny z mých nejoblíbenějších bot, mimo barefoot. A ty barvy, jedny mi nejspíš nestačí… :-)

Lze je skvěle kombinovat s barefootem, hlavně u barefootových začátečníků, kde nás chodidla po delší „bosé“ chůzi mohou trochu bolet, než si zvyknou. Právě v takovou dobu je vhodné se přezout do „Legwoodů“, které jsou regenerační a odpočinkové pro naše chodidla.

Pokud vás tato zdravotní ortopedická obuv také nadchla, neváhejte si k nám přijít vybrat svou velikost i barvičku nebo si je můžete objednat na našem eshopu www.footmark.cz. Doporučuji však osobní vyzvednutí na prodejně, abychom vám je mohli rovnou nahřát a přizpůsobit přímo vašemu tvaru nohy.

Pokud by jste si vybrali barvu a velikost, jakou momentálně nemáme skladem, nic se neděje, objednáme je a do týdne budou vaše. ;-)

Tak zdravé chůzi zdar! :-)

 

Použitý zdroj: www.peterlegwood.cz

 

 

Správně pečovat o obuv není složité, je to stejné jako pečovat o lidskou kůži. 

Při správné péči vám může obuv vydržet i několik let. Už při nákupu myslete na to, jakou obuv koupit, k jakému účelu bude sloužit a podle toho vybírejte. 

Při obouvání 

Při obouvání a vyzouvání vždy rozvazujte tkaničky. Noste je řádně zavázané. Noste vždy boty do prostředí, ke kterému jsou určeny. U kotníkových bot použijte lžíci, jinak se vám bude zbytečně patní část ohýbat a může popraskat. Už před prvním použitím obuv naimpregnujte vhodnou impregnací. 

Impregnace  

Chrání proti: 

  • Vysychání 
  • Popraskání 
  • Vodě 
  • Slunci 
  • Nečistotám 

Vždy vybírejte prostředek vhodný na daný materiál, případně univerzální. Jiný prostředek se používá na textil, jiný na kůži. Držte se návodu na dodržení vzdálenosti a počtu opakování. 

Tři základní kroky v péči o boty jsou: vyčistit, ošetřit, chránit. 

Čištění 

Boty umýváme od nečistot (v zimě od technické soli, od bláta apod....) Nejprve nechte nečistoty zaschnout, poté je jemně odstraňujte.  

Nikdy nedávejte celou botu komplet pod vodu, nebo nelijte vodu do ní. Vždy použijte čistící prostředek k tomu určený. Je spoustu kvalitních i cenově dostupných přípravků. 

Doporučujeme: Pedag Combi set (sada čistící pěny a mořské houbičky) 

Výživa 

Stejně jako lidská kůže potřebuje výživu a vitamíny, tak potřebují výživu vaše boty. Nyní nastupuje mna řadu krém či vosk. 

Doporučujeme: Pedag perfect finish spray (univerzální krém ve spreji, který poskytuje hloubkovou výživu a ochranu během několika vteřin) 

Impregnace 

Posledním krokem je samotná impregnace. Volíme ji podle materiálu, terénu, způsobu nanášení nebo právě podle složení 

Doporučujeme: Pedag waterproofer (vysoce účinná impregnace s výživou), Pedag tech pro waterproofer (velmi účinná karbonová impragnace), Pedag natural protector (přírodní impregnace šetrná k životnímu prostředí) 

Za správnou péči se vám boty odvděčí 😊 

 
Nevíte si rady, jakou zvolit velikost? V první řadě potřebujete vědět rozměr nohy. To zjistíme buď měřidlem Plus 12, nebo pomocí obkresu. A jak na obkreslení nohy vám poradíme v našem videonávodu.
 
U nás na e-shopu u každého modelu najdete tabulku rozměrů v jednotlivých velikostech.
 
Ideální nadměrek se traduje, že je 12 mm. Na pohyb prstů 4 mm, zbytek a růst.  Nicméně neplatí to vždy.
Začínající chodec bude v takovém nadměrku určitě zakopávat. Tady doporučujeme maximálně 8 mm.
Rozdíl v nadměrku je také u sandálů, nebo u zimních bot. V letní obuvi, obzvláště kde je špička volná a dítě chodí většinou bez ponožky není třeba velký nadměrek. Opět by to vedlo k zakopávání. Na druhou stranu u zimních bot můžeme přimhouřit oči a zvolit o fous větší nadměrek s ohledem na to, že v botě bude dítě nosit tlustou ponožku.
 
Občas nám někdo říká, že pro jistotu chce nadměrek minimálně 15 mm, aby botičky co nejdéle vydrželi. Ani tento velký nadměrek vám to nezaručí. Když noha roste, tak roste. Navíc tak velký nadměrek je hodně i pro dospělého, natož pro prcka..
Každý zvládá nadměrek jiný. Některým dětem nevadí 12 mm a víc, další děti nesnesou větší než 9 mm.
 
Co zjistíme, když nohu postavíme na stélku? Většinou vůbec nic. Stélka často neodpovídá reálné velikosti uvnitř boty. Někdy dokonce ani tvarem, natož délkou. Proto je lepší měřit a měřit.
 
Naše doporučení je minimálně jednou za 3 týdny nohu přeměřit a ubezpečit se, že bota není již malá.V botě musí být ještě minimálně 3-4 mm nadměrek. Hlavně malé děti necítí, že je nožky tlačí a když je bota malá, tak krčí prsty.
 
Pokud si nejste s výběrem jistý, neváhejte se na nás obrátit. Buď pomocí chatu u nás na e-shopu, na našem facebooku, nebo e-mailu. Napište nám rozměr nohy a ideálně nám i pošlete fotku nohy. Nohu nám vyfoťte bez ponožky, zepředu, abychom viděli jaký má tvar a nárt. Rádi vám s výběrem poradíme.

 

Srovnání dětských sněhulí  

V dnešním článku se podíváme na rozdíly dětských sněhulí, které najdete v naší nabídce. 

Výrobců barefoot sněhulí je zatím jako šafránu, proto v současnosti značky, které nabízíme patří převážně do kategorie obuvi kompromisní (tzn. špička není anatomicky tvarovaná a podrážka je silnější). 

  • Demar Mammut 

Jako první si ukážeme oblíbené sněhule/holínky Demar Mammut.  

Mají hrubší protiskluzovou podrážku a jsou vyrobené z kvalitního a odolného kopylymeru EVA.  

Na obuvi je bezpečnostní reflexní pásek a na svršku zatahovací nástavec na tkaničku. 

 Jejich největší předností je jejich nízká váha, která kompenzuje horší ohebnost.  

Demar Mammut jsou zateplené vložkami z pravé ovčí vlny. Vložky jsou vyjímatelné a pratelné na 40°C. Po vyjmutí vložek se vnitřní prostor zvětší téměř o centimetr a dítě je tak může nosit  jako jarní holínky, i když mu povyroste noha.  

Sněhule Demar Mammut v zimních měsících udrží dětské nohy v suchu, a hlavně v teple, proto už nedoporučujeme hodně teplé ponožky, aby se dětem nohy příliš nepotily.  

Na eshopu je najdete zde: Demar Mammut   

  • Camminare 

Na podobném principu jsou i sněhule/holínky od značky Camminare.  

Též jsou vyrobeny z výjimečně lehkého a kvalitního materiálu EVA, avšak ohebnost, tvar špičky a zpevněná pata je opět řadí mezi kompromisní obuv.  

Boty mají úchyty pro snadnější obouvání a tak pomocí “oušek” zvládnou obutí i malé děti. 

Sněhule od značky Camminare jsou zateplené vyjímatelnou flísovou vložkou, kterou lze prát na teplotu max. 50°C. I přes zateplení “pouhým” flísem jsou boty mrazuvzdorné a lze je použít až do -30°C.  

Po vyjmutí zateplené vložky se vnitřní prostor zvětší o cca 0,5 cm, tudíž stejně jako Demar Mammut najdou využití i jako jarní holínky.  

Na eshopu je najdete zde: Camminare 

  • Coqui 

V naší aktuální nabídce najdete dvě varianty sněhulí od značky Coqui.  

První variantou je model Miki ve velikostech 20/21 - 26/27, které jsou nižší a určené pro menší děti.  

Druhou variantou je model Mika ve velikostech 28/29 - 34/35 pro starší děti. 

O nohy v teple ve sněhulích Coqui se postará třívrstvá stélka s aluminiovou vrstvou. O sucho zas svršek z voděodolného nylonového materiálu VIN-TEX®.  

I tyto sněhule zařazujeme mezi kompromisy, jelikož mají silnější ač protiskluzovou podešev a horší špičku. Největší mínus u těchto sněhulí vidíme v jejich těžké váze, která je znatelná oproti předešlým sněhulím.  

Model Miki je uvnitř zateplený kožešinou a na boku mají suchý zip, což usnadňuje nazouvání.  

Druhý model Mika je zateplený kvalitním flísem a na svršku mají zatahovací nástavec na tkaničku.  

Obě varianty jsou vhodnější na nízký nárt.  

Na eshopu je najdete zde: Coqui sněhule 

Vkládá se obrázek...

Model Miki 

Model Mika 

  • Bundgaard 

Zatím jediné barefoot sněhule, které u nás najdete jsou od značky Bundgaard.  

Mají krásnou anatomicky tvarovanou špičku a jsou tak vhodné i na dominantní palce, ale na úkor jejich těžší váze.  

Sněhule jsou zateplené ovčí vlnou s vyjímatelnou vložkou, která je opatřena hliníkovou vrstvou. Po vyjmutí vložky se bota stane ohebnější a měkčí. Vložka je dost tuhá a stélka pod ní je také zateplená. 

Boty jsou vhodné na normální až širší nohy.  

Na eshopu je najdete zde: Bundgaard zateplené holinky 

Shrnutí 

Značka 

Zařazení 

Váha 

Zateplení 

Vložky 

Velikosti 

Plusy 

Typ nohy 

Demar Mammut 

kompromis 

velmi lehké 

ovčí vlna 

vyjímatelné + pratelné  

22/23 - 36/37 

stahovací nástavec na tkaničku (brzdička), reflexní prvek 

normální 

Caminnare 

kompromis 

lehké 

flís 

vyjímatelné + pratelné 

22/23 - 32/33 

líbivý design pro děti 

užší až normalní, úzká pata 

Coqui - Miki 

kompromis 

velmi těžké 

kožešina 

nevyjímatelné 

20/21 - 26/27 

suchý zip na boku, líbivý design pro děti 

užší, nízký nárt 

Coqui - Mika 

kompromis 

velmi těžké 

flís 

nevyjímatelné 

28/29 - 34/35 

stahovací nástavec na tkaničku (brzdička) 

užší, nízký nárt 

Bundgaard 

barefoot 

těžké 

ovčí vlna 

vyjímatelné 

20-35 

široká špička 

normální až širší, dominantní palec

Slovo na závěr: kompromisu se vůbec nemusíte bát. Vzhledem k tomu, že dítě obvykle netráví ve sněhulích celý den, ale jen několik hodin "na kopci" není třeba se kompromisu vyhýbat. Tyto boty jsou také znatelně levnější a tak se nemusíte bát, že v rozpočtu nezbyde prostor na další zimní barefoot boty, se kterými děti sněhulky často střídají.  

Pokud jste ovšem vyloženě zimní, ba dokonce horské typy doporučujeme do barefoot sněhulí zainvestovat. Na příští zimu pro vás chystáme zařadit například sněhulky značky Bundgaard ať máte na výběr. Konečné rozhodnutí je totiž vždy to Vaše :-) 

 

Dětské boty a jejich vliv na motorický vývoj

Nožky lidských mláďat jsou velmi aktivní, živě se pohybují a citlivě reagují na doteky. Dítě i s jejich pomocí objevuje sebe sama a nový svět. Fungují jako jedna z významných bran do CNS (centrální nervová soustava) a jsou důležitým článkem v řetězu psychomotorického vývoje dítěte.

Jste příznivci barefootové obuvi, ale máte strach, aby vás nezábly nohy? Nemusíte se bát. Hlavním parametrem barefootu je prostor pro prsty a ohebná podešev. Díky tomu si noha v botě užívá volnosti pohybu, mimo jiné se lépe prokrvuje. Právě prokrvení končetin hraje největší roli při termoregulaci.

Stejně jako tělo se zahřeje u pohybu, tak je to i u nohou. Konfekční obuv neumožňuje noze dostatečný pohyb, tudíž se noha méně prokrvuje a je nám pak větší zima. Naopak u typické barefootové obuvi je prostoru dost a díky tenké podrážce se chodidlo více hýbe, cítí povrch země a zapojuje všechny svaly a vazy. 

Při delším stání, kdy se noha prokrvuje méně, můžete pohybovat prsty, celou nohou v kotníku nebo alespoň jen přešlapovat 😊 

Při příchodu větších mrazů je možné boty zateplit vložkou – doporučujeme Zkama vložky s merino vlnou, která opravdu zahřeje. 

Dobré je také zvolit vhodné ponožky. A právě zde dělá plno lidí několik chyb.  

  • Ponožky by měli být dostatečně volné a prostorné. Můžeme mít sebevíc barefootové boty, ale když si do nich vezmeme úzké ponožky, noha se nehne a barefoot ztrácí smysl a v zimě noha mrzne. 
  • Několik ponožek na sobě. Sice si vytvoříte větší izolační vrstvu, ale zabráníte dostatečnému pohybu nohou. Vždy je dobré obléct jedny pořádné vlněné než víc vrstev tenkých ponožek. 
  • Nepřiměřeně teplé ponožky. Zde děláme chybu hlavně u dětí. Máme strach, aby jim nebyla zima tak jim dáme do boty nejtlustší ponožky, co doma najdeme. Dítě je však neustále v pohybu. Jak se říká, “lítá, až se potkává”. To vše, když sečteme, noha se pořádně zapotí.  Maminky si pak často myslí, že boty protekli, ale opak je pravdou. Dítě má mokré ponožky od potu. A samozřejmě pokud máme mokrou ponožku, může přijít na nohy chlad.  

Často se nás také ptáte, jestli barefootová obuv klouže. Přeci jen u většiny značek je na podešvi minimální vzorek a jsou téměř hladké. Ano, opravdu tyto boty nemají super protiskluzné drážky. ALE! V barefootové obuvi se naučíte úplně jinému stereotipu chůze. U konvenční obuvi se z 99 % setkáváme s tím, že děláme dlouhý krok a jde přímo plnou vahou opět k zemi. V tu chvíli, když se noha dotkne země a tam je led – jednoznačně nám to uklouzne. Kdežto u barefootové boty, nebo při chůzi naboso krok zkrátíme a na došlapovou nohu přeneseme váhu až po kontaktu se zemí ( tématu správné chůze se budeme podrobně věnovat v některém z dalších blogů). Díky tomu lépe vnímáme terén, na co vlastně šlapeme a jsme schopni na dannou situaci zareagovat – nedošlápneme, vybalancujeme apod. 

V neposlední řadě je dobré na obuv použít kvalitní impregnace, aby zůstaly vaše nohy stále suché, a boty vyživené a krásné. Ale pozor. Zimní boty mívají často membrány. Při výběru impregnace je třeba si zjistit, jestli je vhodná i právě na membránovou botu.  

Takže směle do barefootu i v zimě 😊 

O nás

Sídlo firmy:
Footmark s.r.o.
Hospříz 35
377 01, Jindřichův Hradec

Provozovna

Jindřichův Hradec:
Footmark s.r.o.
Klášterská 78
377 01, Jindřichův Hradec
tel: +420 702 225 981

Kontakty

info@footmark.cz

Dagmar Krupicová
Tel: +420 777 148 642
Email: dagmar@footmark.cz

©2024 Footmark s.r.o. všechna práva vyhrazena.

Vyhledat