Jste příznivci barefootové obuvi, ale máte strach, aby vás nezábly nohy? Nemusíte se bát. Hlavním parametrem barefootu je prostor pro prsty a ohebná podešev. Díky tomu si noha v botě užívá volnosti pohybu, mimo jiné se lépe prokrvuje. Právě prokrvení končetin hraje největší roli při termoregulaci.
Stejně jako tělo se zahřeje u pohybu, tak je to i u nohou. Konfekční obuv neumožňuje noze dostatečný pohyb, tudíž se noha méně prokrvuje a je nám pak větší zima. Naopak u typické barefootové obuvi je prostoru dost a díky tenké podrážce se chodidlo více hýbe, cítí povrch země a zapojuje všechny svaly a vazy.
Při delším stání, kdy se noha prokrvuje méně, můžete pohybovat prsty, celou nohou v kotníku nebo alespoň jen přešlapovat 😊
Při příchodu větších mrazů je možné boty zateplit vložkou – doporučujeme Zkama vložky s merino vlnou, která opravdu zahřeje.
Dobré je také zvolit vhodné ponožky. A právě zde dělá plno lidí několik chyb.
- Ponožky by měli být dostatečně volné a prostorné. Můžeme mít sebevíc barefootové boty, ale když si do nich vezmeme úzké ponožky, noha se nehne a barefoot ztrácí smysl a v zimě noha mrzne.
- Několik ponožek na sobě. Sice si vytvoříte větší izolační vrstvu, ale zabráníte dostatečnému pohybu nohou. Vždy je dobré obléct jedny pořádné vlněné než víc vrstev tenkých ponožek.
- Nepřiměřeně teplé ponožky. Zde děláme chybu hlavně u dětí. Máme strach, aby jim nebyla zima tak jim dáme do boty nejtlustší ponožky, co doma najdeme. Dítě je však neustále v pohybu. Jak se říká, “lítá, až se potkává”. To vše, když sečteme, noha se pořádně zapotí. Maminky si pak často myslí, že boty protekli, ale opak je pravdou. Dítě má mokré ponožky od potu. A samozřejmě pokud máme mokrou ponožku, může přijít na nohy chlad.
Často se nás také ptáte, jestli barefootová obuv klouže. Přeci jen u většiny značek je na podešvi minimální vzorek a jsou téměř hladké. Ano, opravdu tyto boty nemají super protiskluzné drážky. ALE! V barefootové obuvi se naučíte úplně jinému stereotipu chůze. U konvenční obuvi se z 99 % setkáváme s tím, že děláme dlouhý krok a jde přímo plnou vahou opět k zemi. V tu chvíli, když se noha dotkne země a tam je led – jednoznačně nám to uklouzne. Kdežto u barefootové boty, nebo při chůzi naboso krok zkrátíme a na došlapovou nohu přeneseme váhu až po kontaktu se zemí ( tématu správné chůze se budeme podrobně věnovat v některém z dalších blogů). Díky tomu lépe vnímáme terén, na co vlastně šlapeme a jsme schopni na dannou situaci zareagovat – nedošlápneme, vybalancujeme apod.
V neposlední řadě je dobré na obuv použít kvalitní impregnace, aby zůstaly vaše nohy stále suché, a boty vyživené a krásné. Ale pozor. Zimní boty mívají často membrány. Při výběru impregnace je třeba si zjistit, jestli je vhodná i právě na membránovou botu.
Takže směle do barefootu i v zimě 😊